Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 06.Červenec 2000 Články 

"Ministr se přihlásil k medicíně tříd, kdy chudší pacienti dostanou v nemocnici pouze levnější kyčelní náhrady nebo oční čočky...," prohlásila Vladimíra Bošková, předsedkyně občanského sdružení na ochranu pacientů. S tímto výrokem ministr Fišer nesouhlasí a zdůrazňuje, že každý pacient dostane takový implantát, který je pro léčení jeho choroby vhodný.

Fišer znovu zdůrazňuje, že v žádném případě neustupuje z ideje, že příliš veliká spoluúčast zhoršuje situaci lidí s nízkými příjmy. Ministr Fišer nesouhlasí s označením "lepší implantáty", na které se musí připlácet. V tomto případě hovoří "o dražších implantátech, protože nikdo neprokázal, že dražší jsou lepší. Je to stejná filozofie jako např. u aut, kdy také nikdo nedokázal, že dražší evropský vůz je lepší než např. japonský." Tolik tedy citace z tiskové zprávy MZ - ČR.
O co vlastně jde? Jde o to umožnit pacientům aby si mohli doplatit na některé dražší zdravotnické pomůcky, především na implantáty. Podobně jako je tomu u léků, kdy lékař může ve většině případů předepsat lék plně hrazený pojišťovnou, nebo lék se stejnou účinnou látkou, na který si pacient musí doplatit. U léků, zejména když obsahují stejnou látku a oba dva přípravky státní zkušebna uznala za vhodné k použití v ČR (registrovala je), je velmi obtížné porovnávat, zda je lepší dražší originál (většinou s doplatkem) nebo levnější generický lék. Ve vyšší ceně originálu se obvykle promítají náklady na výzkum původního léčiva, tedy náklady, které odpadají při výrobě generika ("kopie ").
Podobně je tomu i u přístrojů a zdravotnického materiálu. Ty podléhají posouzení státní zkušebny (SÚKL), na němž záleží, zda budou registrovány v ČR. Situace je tu ale trochu jiná. Nelze stanovit jakousi kategorii "generických přístrojů ", tedy téměř identických přístrojů nebo pomůcek tak jak je tomu u generických léků a originálních přípravků. Proto i porovnání "lepší " nebo "horší ", bude mít poněkud jiný význam u léků a u ostatního zdravotnického materiálu i přes to, že obojí podléhá registraci státní zkušebny. Tolik tedy k ministrovu příměru s auty a jejich cenou. Těžko porovnávat, nesouměřitelné. Čím větší počet komponent výrobek obsahuje, tím obtížnější je objektivní srovnání.
Podstata celého problému je ale asi jinde. Každý by měl mít právo si doplatit zdravotní pomůcku, o které je přesvědčen, že je lepší, nebo komfortnější. Na tom se snad shodnou téměř všichni. Problém však tkví především v tom, aby se ze společné kasy tvořené vybraným pojistným nečerpalo více, než je nezbytné a zároveň se zbytečně nezatěžovala kapsa pacientů.
Není žádným tajemstvím, že zdravotnický personál ovlivňuje pacienty při výběru pomůcky nebo implantátu. To dělal a dělat bude. Je to jeden z jeho základních úkolů. Vždyť s kým se má pacient poradit, co je pro něj nejvhodnější?
Naopak veřejným tajemstvím je, že pod tlakem firem prodávajících léky a zdravotnický materiál se zdravotnický personál nechová vždy tak (eufemisticky řečeno), aby se ze společné kasy tvořené vybraným pojistným nečerpalo více, než je nezbytné.
Pokud se otevře možnost doplatků, pak se může snadno stát, že zdravotníci to co ušetří pojišťovně (anebo ještě více) vyberou od pacientů na doplatcích. Profit z toho budou mít obratní obchodníci a "zainteresovaní " zdravotníci, kteří namontují pacientům více doplácených implantátů.
Pak se i dobře míněná snaha dopřát pacientům pocit komfortu a pohodlí snadno změní na systém "...medicíny tříd, kdy chudší pacienti dostanou v nemocnici pouze levnější kyčelní náhrady nebo oční čočky...", čehož se právem obává předsedkyně občanského sdružení na ochranu pacientů Bošková.
Otevřenou otázkou je, zda ministerstvo je schopno přijmout účinná opatření, aby k takovéto situaci nedošlo, a aby "...každý pacient dostal takový implantát, který je pro léčení jeho choroby vhodný..." jak velmi hezky a správně říká ministr Fišer.

P.S. Jako doplňkovou četbu doporučuji článek Dr. Hávy "Je naše zdravotnictví transparentní?"
2000-07-06


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém