Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 24.Srpen 2000 Články 

toť otázka, kterou si klade časopis Nature ve svém posledním čísle. Současná medicína, potřebuje více tkání a orgánů pro transplantace, než je na trhu. Svědčí o tom také zprávy o tajemných obchodech s lidskými orgány, které jsou často středem zájmu bulvárního tisku a novodobých hororů. Poněkud menší zájem filmařů a senzacechtivých novin přitahují tzv. xenotransplantace.

Xenotransplantace, je přenesení orgánu nebo tkáně z jednoho živočišného druhu na jiný. Je to jedna z možností jak vyřešit zvyšující se poptávku po transplantabilních orgánech a tkáních.
Proto je v seriózních vědeckých kruzích takový zájem o xenotransplantace, kdy vhodné zvíře (například vepř) může produkovat tkáně pro lidské transplantace.
V posledním vydání časopisu Nature, Alan Colman (PPL Therapeutics) referuje o generaci pěti vepřů, klonovaných buňkami které byly upraveny "dvojitým jaderným přenosem"
("double nuclear transfer"). Experiment by měl v budoucnosti umožnit produkci geneticky pozměněných vepřů jejichž orgány by neměly být odmítány lidským imunitním systémem.
Tamtéž v jiné práci Daniel Solomon (Scripps Institute in La Jolla, California) upozorňuje na asi padesát prasečích endogenních virů ("porcine endogenous retrovirus" - PERV), které se vyskytují u vepřů. Zjistil, že PERV nejsou patogenní ale jsou příbuzné s viry, které způsobují leukémii u jiných druhů živočichů. Solomon se spolupracovníky prokázali, že PERV mohou infikovat izolované lidské buňky. Když byly imunodeficientním myším transplantovány prasečí pankreatické buňky, stal se virus aktivním a mohl nakazit i jiné tkáně.
Tyto studie podle Nature naznačují velký pokrok v přípravě xenotransplantací u lidí, ale zároveň varují před možnou virovou infekcí lidí zvířecími genově modifikovanými transplantáty.
2000-08-24
Podle: http://www.nature.com/nature


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém