Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 15.Duben 2002 Oznámení 

Podle odborníků z University of Massachusetts by se dalo předcházet přibližně jedné třetině chybného podávání léků, které způsobuje problémy hlavně starším pacientům. U starších ročníků je větší riziko, protože užívají více léků než mladší lidé. Asi jedna pětina osob starších než 65 let užívá 5 nebo více léků. Ukázaly to výsledky studie, která zahrnovala 27 tisíc lidí starších 65 let ...


Výzkumníci dále zjistili, že během jednoho roku bylo způsobeno 1. 202 lékových omylů. Nejvíce chyb bylo zjištěno ze záznamů na pohotovostních pracovištích, kdežto chyb, které ve studii uvedli přímo sami poskytovatelé zdravotní péče, bylo nejméně.
V záznamech oddělení urgentní a intenzivní péče bylo nalezeno 37 % nežádoucích účinků léků, 37 % jich signalizovaly přístroje na oddělení, 35 % bylo zjištěno při propouštění z nemocnice, 19 % na klinikách a pouze 15 % ze spontánních hlášení od ambulantních poskytovatelů zdravotní péče. Nyní se zjišťuje, které léky přispívají k nejvíce chybám.
Podle mínění Jerry Gurwitze, člena výzkumného týmu, pravděpodobně nejběžnější lékové chyby vznikají při přípravě infuzních koktejlů s Warfarinem (snižování srážlivosti krve) s dalšími léky určenými rovněž ke snížení srážlivosti krve. Dalším častým zdrojem chyb je předepisování NSA (nesteroidních protizánětlivých léků).
Zavedením počítačového informačního systému, který by pomohl poskytl lékaři
v rozhodování poskytnutím potřebné informace o pacientovi a lécích, které užívá, ale také o jeho laboratorních hodnotách., by podle Gurwitze mohlo dojít k omezení chyb v medikacích.
Nejen v USA, ale také u nás se již dlouho o různých typech informačních systémů pacientů (pojištěnců) uvažuje. Zda a kdy nějaký z nich bude uveden v život, jak bude lékaři využíván a jak se osvědčí, ukáže čas.
2002-04-15
Zdroj: Reuters Health Information 2002


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém