Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 10.Březen 2004 Články 

může mít různé důvody. Jednou je to snaha chránit pacienta, jindy to může být pokus o manipulaci veřejného mínění. Kam takové utajování může vést naznačuje současná pře o věrohodnost výzkumu mezi Svazem pacientů a firmou STEM. Příčinou je zřejmě to, že zadavatel České zdravotnické fórum a plátce výzkumu společnost Elpida zveřejnili pouze část výsledků výzkumu, ze které vyplývá, že pacienti si jsou ochotni za zdravotní péči připlácet . S poukazem na citlivost některých otázek a na možnost dezinterpretace, zbylá data odmítá zveřejnit. To není příliš korektní, zveřejnit pouze část výzkumu a znemožnit přístup ke zbytku dat, tak aby se kdokoliv mohl přesvědčit o věrohodnosti výzkumu. Pochopitelně to budí podezření, že to co se zatajuje bude cosi nekalého. Další text následuje.


Ochota pacientů připlácet za zdravotní péči

V říjnu 2003 provedla společnost STEM/ MARK pro České zdravotnické fórum výzkum, jehož cílem bylo zjistit spokojenost občanů se zdravotní péčí poskytovanou v České republice a ochotu pacientů připlácet na služby související se zdravotní péčí. STEM/ MARK zjišťoval postoje veřejnosti k různým modelům spoluúčasti na financování zdravotní péče. Před časem se objevila ve Večerníku Praha (27. 2.) pochybnost ze strany Svazu pacientů ČR týkající se objektivity tohoto výzkumu. Rád bych zde tyto obavy vyvrátil. Vzorek dospělé populace ČR, který STEM/ MARK oslovil byl reprezentativní a zohledňoval její složení podle následujících znaků: pohlaví, věk, vzdělání, region, velikost místa bydliště, zdravotní stav. Celkem se výzkumu zúčastnilo 1189 respondentů ve věku 18 až 89 let. Otázky, byly voleny tak, aby byly maximálně objektivní. Pro ilustraci uvádím doslovné znění nejvíce diskutované otázky na ochotu připlácet za zdravotní péči: Jistě víte, že se na veřejnosti často mluví o tom, že českému zdravotnictví chybějí peníze. Diskutují se návrhy, že část nákladů by měli nést ti, kteří zdravotnickou péči čerpají - při zachování stávajícího principu solidarity, který znamená, že zdravější a movitější přispívají na zdravotní péči nemocným a sociálně slabším. Často diskutovaným námětem je zavedení poplatků, jejichž smyslem je optimalizovat využívání služeb lékařů a zdravotnických zařízení. Kolik byste byl(a) Vy osobně ochoten(a) zaplatit za následující položky? Při odhadu berte v úvahu, jak často k lékaři chodíte a své finanční možnosti. Uvádějte své odhady v Kč.

Návštěva praktického lékaře v bytě pacienta
. Návštěva dětského lékaře v bytě pacienta
. Návštěva pacienta u praktického lékaře v ordinaci
. Návštěva u odborného lékaře v ordinaci
. Návštěva u dětského lékaře v ordinaci
. Vystavení receptu lékařem
. Denní sazba za poskytnutí lůžka a stravy v nemocnici
. Využití lékařské pohotovosti
. Sanitka (mimo rychlou záchrannou službu)
. Poplatek za výdej léku na recept v lékárně.

Závěrem bych rád dodal, že agentura STEM/ MARK působí v oblasti výzkumů pro zdravotnictví a farmacii od roku 1994 a je členem několika profesních organizací - českých i celosvětových, jejichž standardy při svých výzkumech striktně dodržuje. Je otázkou naší profesionální cti, aby všechny výsledky, které předáváme klientům poskytovaly komplexní a věrohodný obraz zkoumaného problému.

Autor: Jan Lajka, ředitel divize výzkumů pro farmacii a zdravotnictví společnosti STEM/ MARK
Zdroj: Večerník Praha
Datum: 08.03.2004


Kde se vzala ochota pacientů připlácet za zdravotní péči?

V článku "Ochota pacientů připlácet za zdravotní péči" ve Večerníku Praha dne 8.3.2004, pan ředitel divize výzkumu pro farmacii a zdravotnictví agentury STEM/MARK Jan Lajka asi neměl ten úmysl, ale svým článkem potvrdil, že výzkum ochoty pacientů připlácet na lékařskou péči, provedený agenturou STEM /MARK loni v říjnu, opravdu neposkytl objektivní obraz o názorech obyvatelstva. Podstatný rozdíl mezi tím, co pracovníci Svazu pacientů pozorují při každodenním styku s občanskou veřejností a při práci ve prospěch pacientů a tím, co presentuje agentura STEM/MARK, je opravdu způsobeno především zavádějící formulací otázek pro respondenty, máme-li z možných příčin uvést jen tu, kterou z oblasti pochybností pan ředitel posunul mezi jistoty. Děkujeme mu za poctivé uvedení formulace klíčového dotazu, ale, bohužel, domnívá-li se, že jde o neutrální otázku bez návodu, jak odpovědět, tak to by opravdu nebylo profesionální.

Již první věta: "Jistě víte, že se na veřejnosti často mluví o tom, že českému zdravotnictví chybějí peníze" manipuluje respondenta, aby bral jako nezbytné, že se nějaké peníze musí přidat a odvádí pozornost od toho, že se možná špatně s penězi hospodaří, ať jde o objektivně prokazatelné chyby v systému úhrad za poskytnutou péči, nebo o chybné řízení nemocnic a chybná pravidla účelného využívání sítě.

Hned další věta:"Diskutují se návrhy, že část nákladů by měli nést ti, kteří zdravotní péči čerpají - při zachování stávajícího principu solidarity, který znamená, že zdravější a movitější přispívají na péči nemocným a sociálně slabším" odvrací pozornost žádoucích úprav na straně zdrojů, jako je, například, zvýšení zaostávajícího státem placeného pojistného, a připravuje půdu pro požadavek přímých plateb, který bude následovat. Přitom zcela převrací skutečnost. Připlácení nemocných není zachováním principu solidarity zdravých s nemocnými a bohatších s chudými, ale potlačuje tento princip.

Další lež následuje: "Často diskutovaným námětem je zavedení poplatků, jejichž smyslem je optimalizovat využívání služeb lékařů a zdravotnických zařízení". Odrazování pacientů od návštěvy lékaře pomocí poplatků je v rozporu s Ústavou a Úmluvou o lidských právech a biomedicíně, protože porušuje jak princip solidarity, tak i princip rovnosti přístupu k péči o zdraví. Má-li být poplatek bariérou, tak ta je překážkou pro sociálně slabší, a to je odborně a s hlediska lékařské etiky nepřijatelné. Smyslem ostatně není zmiňovaná optimalizace, ale zvýšení příjmů lékařů a případně dalších zúčastněných, aniž by se odstranily nepořádky, z kterých propagátoři připlácení těží již teď.

Zbylé věty:"Kolik byste byl(a) Vy osobně ochoten(a) zaplatit za následující položky? Při odhadu berte v úvahu, jak často k lékaři chodíte a své finanční možnosti"- vše dovršují výzvou, aby respondenti odpověděli podle svých zájmů, bez ohledu na druhé. Tak je laděna celá kampaň, pro kterou byl průzkum objednán. Novináři a potom i čtenáři by měli vědět, že kampaní za připlácení je hodně, protože je financují ti, kteří mají hodně a chtějí více. Naproti tomu kampaně za hospodárnost a dodržování Ústavy zatím nikdo nepodporuje, ale trochu je to i z nedostatku informací a je i na novinářích, aby se to zlepšilo
Praha 9.3.2004
Autor: Ing. Josef Mrázek, CSc., viceprezident Svazu pacientů ČR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články